Jak to się zaczęło

Wszystko zaczęło się, gdy pewnego dnia Anna Rahnama i Anna Denslow, dwie aktywistki od lat upowszechniające idee szczepień ochronnych w internecie oraz edukujące w tym zakresie społeczeństwo, założyły na portalu społecznościowym Facebook grupę „Szczepienia-rozwiewamy wątpliwości”.

Wiedza, nie opinie

Było to i wciąż jest unikalne miejsce w polskim internecie, gdzie rodzice i inne osoby wątpiące w sens szczepień mogły zadać pytania dotyczące wakcynologii. Jednak od samego początku nie miała to być kolejna grupa „rodzicielska” czy typowe „forum wymiany opinii.”

Chodziło o stworzenie bezpiecznej przystani, gdzie odpowiedzi będą oparte wyłącznie o twarde dane naukowe, najnowsze wytyczne państwowych instytucji i bezwzględnie zawsze zgodne z Evidence Based Medicine.

Lekarz nigdy nie ma czasu

A wszystko ma swoje źródło w obserwacji, że czas jaki specjalista może poświęcić w gabinecie lekarskim na wyjaśnianie wątpliwości rodzica jest bardzo ograniczony. Lekarze nawet gdy chcą, nie zawsze mają czas dla rodzica, a już ekstremalnie rzadko mogą powołać się na konkretne materiały edukacyjne czy pomocnicze.

Czas poświęcony jednemu pacjentowi często przekłada się na krótszą wizytę kolejnego. To może powodować, że któryś rodzic poczuje się zlekceważony lub opuści przychodnię pełen obaw. Poszukując odpowiedzi w internecie może natrafić na zmanipulowane przekazy przeciwników szczepień.

Wątpliwości wymagają wiedzy i uwagi

Niestety, manipulacje często nie są oczywiste i mogą je rozbroić jedynie osoby z odpowiednim przygotowaniem. Jednak tu rodzic się zapętla, bo kto mu pomoże, gdy lekarz z POZ nie ma czasu?

Z tego powodu założycielki postanowiły działać dokładnie tam, gdzie pojawia się najwięcej antyszczepionkowych treści – w ramach forum internetowego. Założycielkom grupy przyświecała idea stworzenia miejsca, gdzie można zadać absolutnie każde pytanie na temat szczepień, miejsca, gdzie nie będzie „hejtu” ani wyśmiewania żadnych wątpliwości.

Ale także miejsca, gdzie ludzie znają się na rzeczy.

Specjalistyczna pomoc

I to się udało! Grupa zrzesza obecnie ponad 300 specjalistów z różnych dziedzin, którzy są gotowi odpowiedzieć na pytania społeczności ponad 23000 rodziców. I te liczby codziennie rosną!

Odpowiedzi udzielają tam najwyższej klasy specjaliści i zawsze są one zgodne z najnowszymi doniesieniami nauki. Poświęcają na to swój czas i robią to nieodpłatnie. Grupa stała się dla nich kolejnym kanałem docierania do swoich pacjentów, a dla rodziców stała się głównym źródłem wiedzy na temat szczepień.

Wśród specjalistów znajdują się lekarze i naukowcy różnych specjalności. Pediatrzy, zakaźnicy, anestezjolodzy, neonatolodzy, ginekolodzy, a także pielęgniarki, położne, mikrobiolodzy, wirusolodzy, fizjoterapeuci, dietetycy, psycholodzy, diagności, prawnicy, biotechnolodzy, a nawet bioetycy.

Wierzymy, że dzięki wiedzy opartej wyłącznie o rzetelne naukowe informacje, przekazanej w jasny i przystępny sposób przez naszych specjalistów, istnieje szansa przekonania każdego, że szczepienia to największy wynalazek ludzkości i jedyny sposób na uniknięcie potencjalnie śmiertelnych chorób zakaźnych oraz ich powikłań.

Formalizacja

Popularność grupy oraz chęć podejmowania kolejnych, bardziej formalnych inicjatyw stała się początkiem stworzenia fundacji pożytku publicznego.

Tak zarejestrowano w Krajowym Rejestrze sądowym Fundację Szczepienia – Rozwiewamy Wątpliwości. Fundacja została założona przez 4 osoby o różnym profilu wykształcenia. Więcej o zarządzie fundacji można przeczytać na tej stronie.

Cele statutowe

Na cele statutowe Fundacji wyznaczono:

  1. Działalność na rzecz rozwoju i poprawy zdrowia publicznego
  2. Popularyzacja wiedzy na temat szczepień ochronnych, profilaktyki i leczenia chorób, ze szczególnym uwzględnieniem chorób zakaźnych
  3. Edukacja i popularyzacja wiedzy na temat szczepień ochronnych wśród polskiego i europejskiego społeczeństwa
  4. Edukacja i popularyzacja wiedzy na temat szczepień ochronnych wśród personelu medycznego i kadr medycznych
  5. Działania na rzecz tworzenia nowych programów profilaktycznych i rozszerzenia zakresu ich finansowania na poziomie lokalnym i ogólnopolskim
  6. Działania na rzecz zmian systemowych w ochronie zdrowia

Wiele już zrobiono

Na podstawie badania ankietowanego przeprowadzonego w społeczności wykazano, że grupa cieszy się niezwykle wysokim zaufaniem dotyczącym publikowanych treści. Wśród najczęściej wymienianych zalet grupy są specjalistyczna wiedza, aktywna moderacja i rzetelne podejście do weryfikacji informacji.

Jednocześnie respondenci deklarowali poprawę swojej wiedzy w zakresie szczepień oraz zmianę osobistego nastawienia do ochrony zdrowia poprzez szczepienia. W ankiecie aż 983 z 1049 przebadanych zadeklarowało, że fundacja pozytywnie wpłynęła na ich zdanie o szczepieniach i rozwiała wątpliwości. Traktujemy to jako ogromny sukces, zwłaszcza biorąc pod uwagę jak wysoki był odsetek osób, które deklarowały niechęć do szczepienia, bądź też sceptycyzm względem ich bezpieczeństwa.

Wiele jeszcze przed nami

W ankiecie wzięło udział 1049 osób, co daje reprezentatywne wyniki i umacnia nas w naszych działaniach. Deklaracje zmiany swojego nastawienia po zapoznaniu się z materiałami na grupie, a także liczne osobiste historie związane z manipulacjami AV i sytuacjami zagrożenia zdrowia i życia dzieci przekonują nas tylko o jednym: Fundacja Szczepienia – Rozwiewamy Wątpliwości ma nie tylko sens, ale także realny wpływ na otaczający nas świat i poprawę ochrony życia dzieci.

Popularyzacja wiedzy

Rolą fundacji jest przede wszystkim popularyzacja wiedzy na temat szczepień, a także ich roli w profilaktyce chorób zakaźnych. Śledzimy i weryfikujemy doniesienia ze świata medycyny, szczepień i chorób zakaźnych.


Udostępniamy sprawdzone informacje, obalamy mity i odpowiadamy na najtrudniejsze pytania w przystępny, zrozumiały sposób. Wszystko po to, żeby w czasie powszechnej dezinformacji ułatwić dostęp do rzetelnej wiedzy i twardych danych.

Liczą się tylko fakty

W swojej działalności fundacja bazuje tylko i wyłącznie na EBM – Evidence Based Medicine. Wszystkie nowe doniesienia oraz zagrożenia są rozpatrywane właśnie z perspektywy faktów i twardych danych.


Nie interesują nas domysły i chwytliwe nagłówki. Hipotezy są ważne, ale mają swoje miejsce w świecie naukowym. Za każdą teorią muszą stać fakty i hierarchia dowodów.

Przykładamy do tego dużą uwagę weryfikując informacje.

Najważniejsi są ludzie fundacji

Fundacja jest nie tylko instytucją, ale przede wszystkim wspólnotą ludzi nauki. Skupiamy wokół siebie naukowców, lekarzy, pielęgniarki, diagnostów oraz wielu innych specjalistów wierzących w medycynę opartą na faktach.


Tożsamość naszych specjalistów jest jawna, a każdy z nich został zweryfikowany w kilku miejscach. Wszyscy oni mogą pochwalić się nienaganną opinią i prawem wykonywania zawodu. To szczególnie ważne dla fundacji jako instytucji opierającej się na rzetelnej wiedzy ze sprawdzonych źródeł.